Święta w Luksemburgu


Strona główna -> Luksemburg -> Święta w Luksemburgu
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Luksemburg jest krajem katolickim, dlatego wiele świąt kościelnych jest tam obchodzonych bardzo uroczyście. Jak na tak niewielki kraj corocznie odbywa się tam niesamowita ilość przeróżnych imprez, festiwali i uroczystości związanych z lokalną tradycją. Powszechne święta narodowe w Luksemburgu to: Nowy Rok, Wielkanoc, Święto Pracy; 23 czerwca - Święto Narodowe, obchodzone, jako rocznica urodzin Wielkiego Księcia; Wniebowstąpienie NMP; Wszystkich Świętych; Boże Narodzenie.


Festiwal Medieval w Vianden

Święta w lutym i marcu

Na początku lutego Luksemburczycy obchodzą tzw. Liichtmëss, czyli Matki Boskiej Gromnicznej, w ten dzień zgodnie z tradycją dzieci wędrują od domu do domu niosąc lampiony i śpiewając piosenkę błogosławiącą mieszkańców. Na luty przypada także tzw. Cavalcade Diekirch, czyli przemarsz ulicami miast w strojach karnawałowych; w ten dzień organizowane są liczne konkursy i zabawy do białego rana. A w marcu obchodzony jest Festiwal Migracji, Kultur i Tożsamości Obywatelskiej. Uroczystości związane z tą imprezą mają na celu pokazanie bogactwa kulturowego i mentalnego, jaką wnosi emigracja z całego świata.

Wielkanoc

W Środę Popielcową kultywowany jest zwyczaj topienia w rzece słomianego chłopca Stréifrächen, symbolizującego złe duchy odchodzącej zimy. W pierwszą niedzielę po Środzie Popielcowej, czyli w tzw. Buergbrennen pali się wielkie krzyże, symbolizujące odejście zimy i nadejście wiosny. W trzecią niedzielę Wielkiego Postu obchodzi się święto znane, jako Bretzelssonndeg. W ten dzień mężczyźni obdarowują swe żony preclem, a one na Wielkanoc odwdzięczają się obdarowując Panów jajkami. W Luksemburgu na Wielkanoc szuka się jajek pozostawionych w nocy w ogrodzie przez Wielkanocnego Królika. W Poniedziałek Wielkanocny organizowany jest tradycyjny jarmark na placu przed pałacem księcia w Luksemburgu.

Oktawa

Od 1628 r. na przełomie kwietnia i maja obchodzona jest Oktawa ku czci Najświętszej Marii Panny patronki Luksemburga połączona z targiem Märtchen na placu Guillauma II. Trzeba podkreślić, że ten trwający 14 dni odpust jest najważniejszym wydarzeniem religijnym stolicy, na który przybywają tysiące pielgrzymów z kraju. W maju odbywa się słynna na cały świat procesja na cześć św. Willibrorda w Echternach, której uczestnicy przemieszczają się wykonując charakterystyczne taneczne podskoki. Luksemburg słynie też z szeregu ciekawych imprez organizowanych w sierpniu i wrześniu, jak na przykład:

Festiwale

Festiwal Mediewal w Vianden, podczas którego miasto zamienia się w miejsce pełne średniowiecznych rycerzy i księżniczek, organizowane są pokazy walk, dawne zabawy i tańce; Festiwal win w Grevenmacher, gdzie muzyka i zabawa połączone są z degustacją mocnych trunków; Riesling Open, czyli Festiwal win nad Mozelą; czy Festiwal jabłek w Steinsel. Jesienią Luksemburg obchodzi Dzień Wszystkich Świętych, podczas którego na cmentarzach odprawia się msze, a groby przystraja się kwiatami. Przyjął się też zwyczaj obchodzenia Halloween 31 października. Święta Bożego Narodzenia (Chrëschtdeeg) w Luksemburgu mają podobny przebieg jak w większości krajów katolickich, rozpoczynają się 24 grudnia wspólnym posiłkiem wigilijnym, po którym rozdawane są prezenty, a o północy uczestniczy się w Pasterce. Pierwszego dnia świąt spożywa się uroczysty obiad i spędza czas w gronie rodziny.

 


   Luksemburg - miastaLuksemburg - co warto wiedziećLuksemburg - Luksemburg ciekawostki Luksemburg ciekawostki
Wielkie Księstwo Luksemburg jest państwem bardzo wysoko rozwiniętym, i podlega ...

Święta w Luksemburgu - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies